غذاهای محبوب ترکیه
2 سال پیش

1- اسکندر کباب / İskender Kebap

اسکندر کباب یکی از شناخته شده ‌ترین خوراکی‌های شمال غربی ترکیه بوده که نام خود را از مخترعش، اسکندر افندی (استاد اسکندر)، که در اواخر قرن نوزدهم در امپراتوری عثمانی، در بورسا زندگی می‌کرد، گرفته‌است.

این غذا از از گوشت گوسفند، نان برشته شده با سس گوجه فرنگی تند بر روی تکه‌های نان پیتا تهیه شده و با کره آب شده گوسفندی و ماست سرو میشود. سس گوجه فرنگی و کره آب شده معمولاً بر روی غذا سر میز ریخته می‌شوند.

«کبابچی اسکندر» (ترکی استانبولی: Kebapçı İskender‎)نماد بازرگانی است که توسط خانواده اسکندراوغلو ثبت شده‌است، که هنوز رستورانی در بورسا را اداره می‌کنند.این غذا در بسیاری از رستورانها در سراسر کشور در دسترس است که عمدتاً تحت نام «کباب اسکندر»، «بورسا کبابی» یا گاهی اوقات با یک جایگزین ساخته شده توسط رستوران به نام «اولوداغ کبابی» سرو می‌شود.

2- لهماجون / Lahmacun

"لاه ماجون"، مخفف کلمه "لحم عجین"، به معنای "گوشت و خمیر" است که برخی آن را به‌ اشتباه پیتزای ترکی می‌نامند و شباهت چندانی با پیتزای کلاسیک ایتالیایی ندارد، این غذا از خمیر گرد و نازکی تشکیل می شود و روی آن گوشت چرخ کرده و سبزیجات خرد شده مانند پیاز، گوجه فرنگی و جعفری می ریزند و می پزند. معمولاً روی آن لیموی تازه می ریزند و آن را لوله کرده و با ترشی، گوجه فرنگی، فلفل، پیاز، کاهو و بادمجان کبابی به همراه دوغ میل می کنند. در سفر به ترکیه ممکن است با انواع مختلف این غذا که با ریختن انار و حتی مغزیجات برروی آن تزیین میگردد روبه رو شوید. لازم به توضیح است که این غذای لذیذ در حین گشت‌ وگذار در شهر گزینه‌ی خوبی جهت ناهار یا میان‌وعده است.

3 - بورک / Börek

یکی از محبوب ترین و خوشمزه ترین غذاهای ترکیه که هم به عنوان صبحانه و هم میان وعده سرو می شود بورک است. بورک بسیار متنوع بوده و به شکل ها و طعم های مختلفی تهیه می شود. برای تهیه بورک از خمیر یوفکا استفاده می کنند. به صورتیکه خمیرها را به شکل های دلخواه درمی آورند. سپس داخل آن را با مواد مختلفی مثل گوشت چرخکرده، پنیر و سبزیجات پر می کنند. یکی از عادات غذایی مردم ترکیه این است که برای صبحانه یا عصرانه در خمیر یوفکا پنیر و سبزیجات و زیتون منطقه اژه(سواحل دریای اژه) بپیچانند و یا برای نهار در آن کالباس، گوجه، زیتون، سبزیجات، پنیر، فلفل دلمه‌ای و... بگذارند.

در ترکیه رستوران ها، کافه و حتی اغذیه فروشی های سیار هم بورک را سرو می کنند. بورک را باید داغ و تازه بخورید تا متوجه طعم لذیذ و فوق العاده آن بشوید. تاریخچه این غذا نیز مانند بسیاری از غذای سنتی ترکیه به دوران امپراتوری عثمانی برمی گردد و یکی از معروف ترین غذاهای ترکیه به حساب می آید.

4- پیده / Pide

پیده شباهت های بسیار زیادی با لاهماجون دارد و شاید تفاوت اصلی آن ها در ظاهرشان باشد. بنابراین در ترکیه وقتی سفارش پیتزای ترکی می دهید باید مشخص کنید که منظورتان لاهماجون است یا پیده، چون هردو با نام پیتزای ترکی شناخته می شوند. البته پیده بیشتر شبیه به پیتزای امروزی است: خمیر را به شکل قایق درمی آورند. داخل قایق خمیری را با موادی مثل پنیر، سبزیجات و انواع مختلف گوشت پر می کنند. پیده را در رستوران روی ظروف چوبی مخصوصی سرو می کنند که باعث جذابیت بیشتر آن می شود.

5-دونر کباب و دوروم / Döner Kebap ve Dürüm

ترکیه به غذاهای گوشتی لذیذش شهرت دارد و بدون شک یکی از معروف ترین غذاهای ترکیه ای دونر کباب است. این کباب که به کباب ترکی هم معروف است را همه کم و بیش می شناسیم و در کشور خودمان هم تهیه می شود. حجم زیادی از گوشت یا مرغ را به صورت لایه لایه روی سیخی چرخان قرار می دهند. با چرخیدن کباب نزدیک آتش، گوشت کم کم کباب و پخته می شود. جهت سرو این غذا به میزان لازم از کباب برش داده میشود و همراه با موادی مثل پیاز و فلفل سرو می کنند. دونر کباب را که از پرطرفدارترین غذاهای محلی ترکیه و غذاهای ملی آلمان هم هست به شکل‌های مختلف ساندویچ و پرسی سرو می کنند. تقاوت دوروم و دونر در نان مورد استفاده جهت سرو آن میباشد به این صورت که دوروم در حقیقت همان دونرترکی است که در نان لواش یا نان های ورقه ای میپیچند.

6- ایمام بایلدی / İmam Bayıldı

نام این غذا ظاهر برگرفته از یک داستان ترکی دربارهٔ یک امام است که به علت خوشمزگی زیاد این غذا که توسط همسرش طبخ شده بود غش کرده‌است. گرچه برخی حساب‌های طنز هم علت غش کردن وی را آگاهی او از هزینه مواد مصرف شده و میزان روغن استفاده شده در طبخ این غذا ذکر می‌کنند.

این غذا که با بادمجان تهیه می‌شود، بسیار خوش‌طعم، خوش‌ظاهر و مقوی است و غذایی اصلی به‌حساب می‌آید. ایمام بایلدی در واقع همان بادمجان شکم پر است. به این صورت که داخل بادمجان ها را با پیاز، سیر، گوجه، جعفری، فلفل پر می کنند و آنها را داخل روغن زیتون می پزند. البته ایمام بایلدی می تواند تنوع زیادی داشته باشد و از گوشت چرخکرده هم استفاده بشود. زیتون در آشپزی ترکی نقش مهمی دارد و یکی از بارزترین غذاهایی که با روغن زیتون تهیه می شود همین ایمام بایلدی است. این غذا در اصل به دوران امپراتوری عثمانی برمی گردد و امروزه نیز در اکثر مناطقی که تحت سلطه عثمانی ها بوده اند مصرف بیشتری دارد.

7- کوکورچ / Kokoreç

کوکورچ ترکیه یکی از لذیذ ترین و پرطرفدارترین ساندویچ در محله های ترک نشین استانبول بوده و تقریبا در همه جای ترکیه پیدا میشود. این غذای سنتی و محبوب ترک ها برای توریست ها و گردشگران نیز بسیار محبوب واقع شده و مورد پسند بسیاری از آنهاست. ساندویچ کوکورچ ترکیه را جزو غذاهای خیابانی استانبول قرار دادند، به همین دلیل کوکورچ جزو فرهنگ ترکیه محسوب میشود. از هر خیابانی که رد میشوید، از هر چند دکه یا غرفه و یا دستفروش قطعا یکی از آنها مشغول تهیه کوکورچ ترکیه هستند. شما میتوانید این ساندویچ خوشمزه و لذیذ را قیمت بسیار کم که معمولا ده لیر میباشد تهیه کنید. این ساندویچ وسوسه انگیز از روده گوسفند بریان شده تهیه میشود. طرز تهیه کوکورچ ترکیه در نقاط گوناگون استانبول کمی متفاوت است. بعضی ها به صورت دنر کباب و داخل نان باگت به همراه روغن ، فلفل و پودر کاکوتی این غذا را سرو میکنند که این روش کوکورچ را لذیذ تر میکند. روش دیگر طرز تهیه کوکورچ ترکیه به این صورت است که روده گوسفند را به فلفل آغشته و سرخ کرده سپس به همراه هر نانی که شما بخواهید سرو میشود. با اینکه این غذا باب دل همه نیست اما بیشتر توریست ها و گردشگران تور استانبول
این غذا را بسیار دوست دارند.

8- چی کوفته / çiğ Köfte

چی کوفته از ترکیب دو کلمه (چی) به معنی خام و کوفته که معنی آن مشخص است می‌آید. ترکیب اصلی این غذا از گوشت چرخ شده‌ بدون چربی و اضافات و آرد بلغور است. ولی به دلیل اینکه کشور ترکیه تقاضای این رو داشته که به اتحادیه اروپا بپیوندد باعث میشه که بلغور رو جایگزین کنند. گوشت خام در گذشته با یک سری ادویه مخلوط و با حرارت ادویه ها کمی پخته می شده که امروزه با همان بلغور طبخ میشود.

9-ایچلی کوفته / İÇli Köfte

ایچلی کوفته یا همان کوفته مغزدار هم یکی از خوشمزه ترین غذاهای ترکیه است که طرفداران زیادی دارد. البته همان طور که می دانید. کوفته در اصل باید به صورت توپک های گرد و کوفته ای باشد. در ترکیه ممکن است کوفته را در شکل های مختلف هم ببینید. حتی کوفته ها را به صورت بیضی یا رولی درمی آورند و همراه با پلو سرو می کنند. برای تهیه کوفته، گوشت چرخکرده بره، گوسفند یا گاو را با خرده نان، پیاز خرد شده و بلوط و ادویه های مختلف ورز می دهند سپس به شکل های مختلف در می آورند و می پزند.

10- مانتی / Manti

مانتی مکعب‌های بسیار کوچک خمیری هستند که با گوشت چرخ‌کرده پر می‌شوند و بعد از جوشاندن در آب، همراه ماست و سسی متشکل از روغن، پاپریکا،
سیر و نعناع، سرو می‌شود. مانتی از جمله غذاهای محلی ترکیه است که ظاهر و طعم منحصربه‌ فردی دارد.

/S.K


به اشتراک بگذارید
پست های مشابه
معرفی توپکاپی
2 سال پیش
معرفی تنگه بسفر
2 سال پیش
معرفی مسجد ایاصوفیه
2 سال پیش
معرفی کلیسای چورا
2 سال پیش
معرفی آب انبار باسیلیکا
2 سال پیش