انواع اقامت ترکیه
1 سال پیش

در حال حاضر متداول ترین انواع اقامت ترکیه شامل موارد زیر می شود که به شرح آنها خواهیم پرداخت:

- اقامت توریستی

اقامت یکساله توریستی از طریق اجاره کردن ملک انجام میپذیرد.اقامت به این روش به صورتی است که شما می توانید ملکی را در هر جای کشور ترکیه اجاره کنید و برای خود و خانواده و یا دوست تان به عنوان توریست درخواست اقامت یک ساله دهید؛ قبل از قانون 2020 شما می توانستید بیش از یک سال در خاک ترکیه بمانید، اما بعد از قانون 2020 کسانی که این اقامت را دریافت می کنند تنها می توانند یک سال اقامت بگیرند و این اقامت دیگر قابل تمدید نیست. لازم به ذکر است که اقامت توریستی برای شما سابقه محسوب نمی شود.

- اقامت از طریق اجازه کار

در کشور ترکیه شرایط کار به این صورت می باشد که اگه شما به صورت رسمی در یک شرکت ترک استخدام شوید می توانید اقامت کار یا همان کارت آبی و یا چالیشما ایزین بگیرید.

شرایط به این صورت است که شرکتی که شما را استخدام می کند باید به ازای هر خارجی 5 نفر ترک را استخدام داشته و حق بیمه آن ها را بپردازد و حداقل سرمایه 100 هزار لیری را دارا باشد.

- اقامت از طریق ثبت شرکت

نوع دیگر گرفتن اقامت و اجازه کار از طریق ثبت شرکت خودتان است؛ برای ثبت شرکت ترکیه نیاز دارید به عنوان مدیر عامل شرکت سرمایه ای حداقل به ارزش 100 هزار لیر داشته باشید و 5 ترک را چه به صورت رسمی و چه به صورت غیر رسمی استخدام کنید؛ سپس برای خود درخواست اجازه کار دهید. در هر صورت شما اگر به گرفتن اقامت از طریق یکی از این موارد اقدام کنید، می توانید بعد از 5 سال شهروند ترکیه شوید.

(البته با نداشتن سوء پیشینه در ترکیه و رعایت کردن قانون ورود و خروج که در گذشته در 5 سال 180 روز بوده و امروزه این قانون تغییر پیدا کرده و به 360 روز در 5 سال رسیده است)

-اقامت تحصیلی

دانشگاه های ترکیه در سالیان اخیر با سطح بالای علمی، آموزشی و رفاهی توانسته اند جایگاه چشمگیری در سیستم های آموزشی آسیا و اروپا کسب نمایند که این درخشش حجم زیادی از دانشجویان از جمله ایرانیان عزیز را به ثبت نام در دانشگاه های ترکیه ترغیب کرده است.

در این روش ابتدا باید در کلاس های تمر ترکیه ثبت نام کنید. تمر به مجموعه کلاس های زبان ترکی گفته می شود که با پرداخت 300 دلار قابل دستیابی است. بعد از ثبت نام برای دریافت اقامت ترکیه اقدام می نمایید.

لازم به ذکر است اعتبار حساب بانکی شما در اقامت تحصیلی ترکیه بسیار بالا تر از اقامت توریستی ترکیه خواهد بود.

کسانی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه دارند با ثبت نام در یکی از دانشگاه ها ترکیه و دریافت برگه دانشجویی و گرفتن بیمه درخواست راندوو کرده و اقامت دانشجویی بگیرند.

همچنین کسانی که قصد تحصیل در دانشگاه ها دولتی را دارند باید در امتحان YÖS و یا SAT شرکت نموده و طبق نمره امتحان انتخاب رشته نموده و در صورت قبولی ثبت نام نمایند؛ اما برای دانشگاه ها خصوصی بسته به دانشگاه یا امتحان یوس لازم نیست و یا حتی با کمترین امتیاز هم می توانند در هر رشته دانشگاهی ثبت نام نمایند.

برای رشته های پزشکی داشتن مدرک پیش دانشگاهی اجباری می باشد.

این نوع اقامت فقط به تحصیل در دانشگاه های ترکیه تعلق پیدا می کند نه به مدرسه. (بعد از سال اول امکان پذیر است)

شرایط به این صورت است که شما می توانید با ثبت نام در دانشگاه های دولتی و یا خصوصی برای مقاطع تحصیلی فوق دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، رزیدنتی و… پذیرش دانشجویی بگیرید.

تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه دولتی به سه صورت امکانپذیر است:

آزمون yös

آزمون sat

شرط معدل پیش دانشگاهی

ورود به دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی سالانه یک بار امکان پذیر است. برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بسته به رشته و گرایش متقاضی شرایط فرق می کند.

برای دانشگاه های دولتی انگلیسی زبان، داشتن مدارک GRE و TOEFL اجباری است و در دانشگاه های دولتی ترک زبان، علاوه بر GRE و TOEFL دارا بودن مدرک ترکی استانبولی tömer هم اجباری است. ورود به دانشگاه های ترکیه در مقطع فوق لیسانس و دکتری سالانه دو بار ممکن خواهد بود.


-اقامت از طریق خرید ملک

باتوجه به قوانین اخیر کشور ترکیه، اگر ملک یا املاکی به ارزش بیشتر از 250 هزار دلار خرید نمایید، به شما در عرض چند ماه شهروندی ترکیه اعطا میگردد. باید خاطر نشان کرد که سند ملکی که خریداری می کنید 3 سال در رهن دولت بوده و حق فروش آن را ندارید؛ بعد از 3 سال می توانید ملک خود را بفروشید و پولتان را خارج کنید و یا در کار دیگری سرمایه گذاری کنید.

خرید ملک در ترکیه و اقامت ترکیه با خرید ملک؛ این دو واژه به یکدیگر پیوند خورده اند. بدیهی است کسی که در ترکیه ملک خریداری می کند، نیازمند اقامت ترکیه با خرید خانه در این کشور است تا بتواند از ملک خریداری شده بهره ببرد. بعد از خرید ملک در ترکیه به ارزش پایین تر از مبلغ 250 هزار دلار اقامت موقت ترکیه به خریدار ملک اختصاص می یابد و اقامت موقت تا زمانی که شما مالک ملک در ترکیه باشید ادامه می یابد.


-اقامت از طریق سرمایه گذاری

در روش سرمایه گذاری در کشور ترکیه، شما ملزم هستید تا حداقل مبلغ 500 هزار دلار آمریکا را در یک حساب بانکی ترکیه قرار دهید و یا با خرید اوراق قرضه در یک طرح دولتی این کشور شرکت کنید. شما همچنین می توانید در یک شرکت ترکی به اندازه 500 هزار دلار سرمایه گذاری کرده و یا معادل این بودجه، سهام آن را خریداری نمایید؛ البته شما حق برداشت سرمایه و استفاده از این بودجه برای حداقل مدت 3 سال در ترکیه نخواهید داشت، اما در صورت سرمایه گذاری با حداقل بودجه اعلام شده، کارت اقامت ترکیه (قابل تمدید) و حق شهروندی این کشور برای متقاضی و خانواده وی صادر خواهد شد. هزینه اقامت ترکیه در این طرح بسیار بالا بوده و آنچنان توصیه نمی شود.


-اقامت از طریق ازدواج

این نوع اقامت مخصوص کسانی هست که یکی از اعضا خانواده یا دارای تابعیت ترکیه بوده یا دارای اجازه کار باشند.

چنین افرادی می توانند با تایید اقامت شخص اول و تایید ارتباط یعنی ترجمه عقد نامه و ترجمه شناسنامه فرزندان و گرفتن سو پیشینه و دیگر مدارک مورد نظر مامور مربوطه، اقامت خانوادگی بگیرند. در صورت داشتن اجازه کار مدت اقامت دقیقا با اقامت شخص اول هم تاریخ می باشد و در صورت ازدواج هم اقامت یک ساله داده می شود. در این نوع اقامت در صورتی که همسر تابعیت ترک داشته باشد بعد از سه سال می توانند درخواست شهروندی نماید؛ در این صورت هم حق رای دارد هم پاس ترک دریافت می نماید.


به اشتراک بگذارید
پست های مشابه
بیمه سلامت برای اتباع خارجی
1 سال پیش
تلفن های اضطراری و مورد نیاز در ترکیه
1 سال پیش
گواهینامه بین المللی ترکیه
1 سال پیش
هر آنچه که در رابطه با آزمون یوس ( YÖS ) و شرایط شرکت در آن نیاز دارید
1 سال پیش
انواع اخذ اقامت ترکیه
1 سال پیش