انواع اخذ اقامت ترکیه
1 سال پیش

ترکیه همواره یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری، توریستی و مهاجرتی بوده و بسیاری از مردم به دلیل نزدیکی این کشور به خاک ایران ، نزدیکی فرهنگ و آداب و رسوم و شرایط دوکشور نسبت به هم، همچنین عدم نیاز به اخذ ویزا در بدو ورود، مورد توجه ایرانیان و سایر کشورهای همسایه میباشد. همچنین در سال های اخیر به دلیل رشد در اقتصاد و پیشرفت های چشم گیر این کشور، نظر بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب نموده است.

انواع اقامت در ترکیه :
اقامت ترکیه یکساله توریستی
اقامت ترکیه از طریق ازدواج
اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری
اقامت ترکیه از طریق خرید ملک به ارزش 250هزار دلار
اقامت ترکیه از طریق تحصیل
اقامت ترکیه از طریق کار
اقامت ترکیه از طریق تولد
اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

اقامت ترکیه (اقامت توریستی یکساله) از طریق اجاره ملک :
راه‌های مختلفی جهت متقاضیان اخذ اقامت ترکیه، وجود دارد که یکی از ارزان‌ترین و مطمئن‌ترین این راه‌ها در سال های اخیر، اخذ اقامت از طریق اجاره ملک (اقامت توریستی یکساله) میباشد. این روش یکی از سریع ترین و آسان ترین راه های ممکن جهت اخذ اقامت ترکیه است که بسیاری از ایرانیان در ابتدا برای مهاجرت به ترکیه از آن استفاده می‌کنند. در این روش اقامت ترکیه به صورت یک ساله و قابل تمدید، بدون شرط حضور، به صورت تضمینی در مدت زم ان کمتر از چند روز، از طریق اجاره ملک میسر میباشد.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج :
یکی از روش های اخذ اقامت در ترکیه ، ازدواج با شهروندان این کشور است، و این مورد زمانی میسر میگردد که فرد متقاضی حداقل 3 سال با همسر خود زندگی کرده باشد، برای اثبات این موضوع باید مدارکی از جمله تمکن مالی مشترک را به اداره های مربوطه ارائه دهند و پس از اثبات بعد از 5 سال میتوانند تابعیت خود را دریافت نمایند.


اقامت از طریق سرمایه گذاری:
یکی از راه های اخذ اقامت ترکیه، سرمایه گذاری در خاک ترکیه است. سرمایه گذاری در ترکیه به چندین روش امکان پذیر است که شامل خرید ملک، خرید سهام، خرید اوراق قرضه، کارآفرینی و… می باشد. متقاضیانی که از طریق سرمایه گذاری اقدام به مهاجرت نمایند، می توانند تابعیت این کشور را نیز اخذ کنند. برای سرمایه گذاری در ترکیه فرد متقاضی باید بیش از 18 سال سن داشته باشد، حداقل سرمایه اولیه 150 هزار دلار آمریکا را دارا باشد و همچنین اگر از طریق خرید ملک اقدام به سرمایه گذاری کرده است حداقل سرمایه به میزان 250 دلار آمریکا میباشد.
اگر به دنبال سرمایه گزاری مطمئن در ترکیه هستید؛ راه اندازی و ثبت شرکت از بهترین مشاغل ترکیه است.
چهار مزیت اصلی اقامت با ثبت شرکت:

1. دریافت مجوز و کارت اقامت ترکیه برای مدیرعامل و خانواده او
2. امکان اخذ شهروندی یا تابعیت ترکیه پس از 5 سال فعالیت
3. امکان افتتاح حساب بانکی در ترکیه
4. امکان اخذ کارت بازرگانی در برخی فعالیت های تجاری

اقامت ترکیه و اخذ شهروندی از طریق خرید ملک (به ارزش حداقل 250 دلار) :
یکی از آسان ترین و سریع ترین راه های مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت دائم (پاسپورت ترکیه) ، خرید ملک به ارزش حداقل 250 دلار آمریکا می باشد . در سال های اخیر یکی از قوانین مربوط به مهاجرت و اخذ شهروندی اتباع خارجی خرید ملک با شرایط فوق بوده که به طبع آن همه افراد خانواده و فرزندان زیر سن قانونی (18سال) سال ، میتوانند اقدام به دریافت پاسپورت ترکیه نمایند. لذا خریدار پس از خرید ملک، ارزیابی توسط کارشناسان مربوطه میتواند توسط وکلای ترک مجرب اقدام به اخذ شهروندی نماید.

اقامت ترکیه از طریق تحصیل

یکی دیگر از روش های دریافت اقامت ترکیه، تحصیل در دانشگاه های این کشور است. تحصیل در این کشور تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش ملی بوده و عمدتا دولتی می باشد. تحصیل در این کشور از پیش دبستانی تا دانشگاه امکان پذیر است و دوره پیش دبستانی تا 6 سالگی، دبستان از 6 تا 14 سال به صورت اجباری و رایگان ، از 14 تا 18 سال در دبیرستان و هنرستان و در آخر از 18 سال به بالا در دانشگاه های معتبر این کشورامکان پذیر خواهد بود. تحصیل در ترکیه در مقطع فوق دیپلم فنی 2 ساله، لیسانس 4 ساله، فوق لیسانس 2 ساله و دکترا 3 تا 5 ساله می باشد و زیر نظر اداره آموزش عالی ترکیه (YOK) برگزار می شود.
دبیرستان ها در ترکیه به 6 گروه عمومی (Duz Liseleri)، هنرستان (Meslek Lisereli)، آناتولی (Anadolu Lisereli )، ویژه (Super Lisereli)، علوم و فنون (Fen Lisereli) و مدارس خصوصی (Ozel Lisereli) تقسیم بندی می شوند.

بورسیه تحصیلی در ترکیه به سه نوع بورسیه وزارت آموزش و پرورش ترکیه ویژه شهروندان کشورهای آسیای مرکزی، آفریقا، خاورمیانه و شرق اروپا؛ بورسیه مریت (Merit) دانشگاه های خصوصی بدون شرط اخراج دانشجو (در صورت بد بودن وضعیت تحصیلی) و بورسیه دولت ترکیه ویژه شهروندان ترکیه و شهروندان خارجی ترکیه ای الاصل تقسیم بندی می شود که این بورسیه ها شامل پوشش هزینه های تحصیلی، زندگی، سفر، اسکان و تحصیل می باشند.

اقامت ترکیه از طریق کار
به منظور اخذ اقامت ترکیه از طریق کار، از طرف یک شرکت یا کارفرمای ترک پیشنهاد کاری داشته باشید تا بتوانید از این روش جهت اخذ ویزا اقدام نمایید.
بنابراین متقاضی میتواند در فرصت 90 روزه مجاز ، می توانند به صورت حضوری در کاریابی های بین المللی ترکیه اقدام به جستجوی کار کرده و یا از داخل ایران به وبسایت های ارائه کننده فرصت های شغلی بین المللی در ترکیه مراجعه کرده و اقدام به جستجوی کار کنند. پس از یافتن کار و اخذ موافقت کارفرمای ترکیه ای، کارفرما می بایست درخواست جذب نیروی خارجی را طی 10 روز کاری در وبسایت وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه به ثبت رسانده و سپس کارجو تا 90 روز وقت خواهد داشت تا درخواست خود را به همراه کلیه مدارک مورد نیاز به سفارت یا کنسولگری ترکیه تحویل دهند و کارت اقامت خود را به همراه ویزای کار ترکیه دریافت کنند.
لازم به ذکر است دانستن زبان ترکی به دلیل اندک بودن فرصت های شغلی به زبان انگلیسی جزو امتیازات و الزامات کار در ترکیه می باشد ، همچنین ویزاهای کار جهت هنرمندان و ورزشکاران و بعضی از مشاغل دیگر نیز وجود دارد.

اقامت ترکیه از طریق تولد فرزند
ترکیه از سیستم تابعیت بر اصل خون تبعیت می کند. بدین معنی است که اگر یکی از والدین کودک شهروند ترکیه باشند، به کودک تازه متولد شده، تابعیت ترکیه تعلق خواهد گرفت. برخلاف نوع دیگری از تقسیم بندی های تابعیت برا اساس تولد، تابعیت خاک می باشد که بیشتر کشور های مهاجرت پذیر به آن اعتقاد دارند.
در نتیجه یکی از شرایط گرفتن اقامت ترکیه از طریق تولد، داشتن تابعیت ترکیه توسط یکی از والدین کودک می باشد.

شرایط مورد نیاز جهت اخذ این اقامت :
این که عدم داشتن تابعیت والدین، منجر به عدم اخذ تابعیت کودک متولد شده در خاک ترکیه نمی شود، درست است. اما این فرایند می تواند باعث امکان اخذ اقامت کودک و اقامت والدین کودک در ترکیه شود. مراحل زیر لازمه اخذ اقامت خواهد بود:

1. حداکثر تا 30 روز پس از تولد، به اداره امور جمعیت و ثبت‌احوال ترکیه، جهت ثبت تولد کودک مراجعه نمایید.
2. سپس به اداره مهاجرت استان نیز جهت ثبت تولد کودک مراجعه نمایید.
3. پس از گذشت 6 ماه، گواهی تولد کودک صادر می‌ شود.
4. گواهی تولد در خاک ترکیه برای کودک، منجر به اخذ اجازه اقامت در ترکیه برای کودک می شود.
5. پس از صدور گواهی تولد کودک، والدین باید وضعیت اقامت خود را مشخص کنند.
6. اخذ اقامت برای والدین در این شرایط بسیار ساده است و توسط اداره مهاجرت به احتمال زیاد قبول می شود. در این شرایط پدر کودک می تواند با سرمایه گذاری، خرید ملک و یا اخذ مجوز کار و اشتغال در ترکیه، وضعیت اقامتی خود را پایدار کرده و پس از حداقل 5 سال در ویزای کاری و یا کمتر از یک سال در روش خرید ملک، تابعیت ترکیه را دریافت نماید.

اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

شرایط عمومی مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی در قانون حمایت بین الملل، اتباع خارجی و کنوانسیون ژنو به طور کامل توصیح داده شده است.
بر اساس ماده 61 قانون حمایت بین المللی به فردی که به دلایل مختلف همچون نژاد، دین، ملیت، پایبندی به عقیده یا گروه اجتماعی خاص زندگی در خارج از کشور را ترجیح دهد و به دلیل ترس از محاکمه قادر به بازگشت به کشور خود نباشد پناهنده گفته می شود.
ایرانیان به دلایل مختلف به مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی می اندیشند که از این بین می توان به دلایل زیر اشاره کرد. به دلیل ترس از محاکمه در ایران امکان بازگشت برای شخص به ایران وجود نداشته باشد، به صورت موقت در ترکیه ساکن خواهد شد تا پس از آن بتواند به کشور سوم انتقال یابد.
به طور کلی انتخاب پناهندگی برای دریافت اقامت ترکیه و هر کشور دیگری، جهات مهاجرت به آنجا، بسیار پر خطر و پر ریسک است. اما بر طبق قوانین کشور ترکیه اگر شما قصد دارید برای دریافت اقامت ترکیه، پناهندگی را انتخاب کنید؛ باید در درجه اول به استانداری درخواست بدهید و درصورتی که این درخواست خود را در مرز های ترکیه ثبت کرده اید باز برای رسیدگی باید به استانداری ها مراجعه کرده و پرونده خود را پیگیری کنید. طی روند پیگیری پرونده شما روال عادی خود را طی می کند مگر اینکه شما شرایط خاصی داشته باشید. درشرایط خاص روند 8 روزه برسی می شود، اما به طور کلی هر روند پیگیری پناهندگی در ترکیه سه حالت پناهندگی، پناهندگی مشروط و پناهندگی جانبی را پیدا می کند. شما در طی روند پناهندگی خودتان در صورت نیاز می توانید درخواست اعتراض بدهید. تصمیم گیری نهایی در رابطه با درخواست پناهندگی شما حدودا بالغ بر 6 ماه طول می کشد.
در صورتی که شرایط پناهندگی مشروط را نداشته باشید، می توانید از شرایط پناهندگی با حفاظت جانبی استفاده کنید. این نوع پناهندگی اغلب به افرادی ارائه می شود که در صورت بازگشت به ایران با مشکلات زیر مواجه شود:
محکوم به مجازات اعدام شود.
با اعمال غیرانسانی و شکنجه به عنوان مجازات مواجه شود.
با تهدیدهای جانی شدید به دلایل مختلف از جمله جنگ مواجه شود.
به اشتراک بگذارید
پست های مشابه
بیمه سلامت برای اتباع خارجی
1 سال پیش
انواع اقامت ترکیه
1 سال پیش
تلفن های اضطراری و مورد نیاز در ترکیه
1 سال پیش
گواهینامه بین المللی ترکیه
1 سال پیش
هر آنچه که در رابطه با آزمون یوس ( YÖS ) و شرایط شرکت در آن نیاز دارید
1 سال پیش