ترکیه و امید به کاهش نسبی مبتلایان به کرونا
2 سال پیش

هم اکنون شمار شفایافتگان در ترکیه تقریباً 2 برابر بیماران است و این موضوع موجب آن شده که مقامات بهداشتی این کشور رفته رفته به سناریوی عادی‌سازی و رفع محودیت‌ها بیاندیشند.

تحلیل اجمالی تابلوی شیوع کرونا و مبارزه با آن در ترکیه٬ نشان دهنده این است که نظام بهداشتی این کشور٬ در چند مورد مهم توانسته عملکرد قابل دفاعی به نمایش بگذارد:

1.افزایش تست یکی از ابعاد مهم مبارزه نظام بهداشتی ترکیه با ویروس کرونا است و رسیدن به عدد کل 1 میلیون و 335 هزار مورد تست٬ اقدام مهمی است که توانسته در سطحی قابل توجه در کلانشهرهای استانبول٬ آنکارا٬ ازمیر و کوجالی٬ سرعت و گستردگی شیوع ویروس کرونا را کاهش دهد.

2.روند معالجه و ترخیص بیماران سرعت گرفته و حالا در بخش‌های مهم مراقبت‌های ویژه و بخش متصل به دستگاه‌های تنفسی٬ ظرفیت قابل توجهی برای بستری وجود دارد و اگر چنانچه ترکیه به یک باره گرفتار موج دوم کرونا شود٬ برای تامین فضا٬ تخت و تجهیزات در این دو بخش٬ مشکل قابل توجهی نخواهد داست.

3.پیشی گرفتن شمار شفایافتگان از شمار ورودی‌های جدید٬ نویدبخش آن است که ترکیه در یک ماه پیش رو٬ به عدد صفر نزدیک شود.

کجای کار می‌لنگد؟

اگر چه وزارت بهداشت و رسانه‌های ترکیه در مبارزه با کرونا٬ عملکرد قابل توجهی داشته‌اند٬ اما هنوز هم یک جای کار می‌لنگد.

قضیه از این قرار است که بسیاری از کارشناسان و اطبای ترکیه در رسانه‌ها و همچنین در فضای مجازی٬ از رفتارهای مردم و نحوه مواجهه آنان با کرونا٬ ابراز نگرانی می‌کنند و معتقدند که مردم٬ رفته رفته جانب احتیاط و مراعات را از دست داده و فاصله اجتماعی را از یاد می‌برند.

این در حالی است که دولتمردان آنکارا٬ در حال بررسی سناریوهای عادی‌سازی٬ بازگشایی مساجد و اقامه نماز جماعات و همچنین بازگشایی پاساژها و مراکز خرید هستند و اگر در رفتار مردم٬ بی‌اعتنایی به فاصله اجتماعی و بی‌احتیاطی دیده شود٬ بیم آن می‌رود که موج دوم نیز از راه برسد.

به اشتراک بگذارید
پست های مشابه
درخواست اردوغان برای عضویت در اتحادیه اروپا
2 سال پیش
حمایت ترکیه از جمهوری ترک قبرس شمالی
2 سال پیش
معرفی برندهای پوشاک ترکیه
2 سال پیش
واکسن کرونا در ترکیه
1 سال پیش